Zadzwoń do nas:(22) 664 30 30 lub +48 693 169 661

Najważniejsze etapy przy przeprowadzce mieszkania

Przeprowadzka to zawsze ogromne przedsięwzięcie. Spakowanie całego dorobku życia, bezpieczne przetransportowanie go do nowego domu, a następnie rozpakowanie wszystkiego wymaga czasu, cierpliwości i dobrej organizacji. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy przeprowadzce? Podpowiadamy!

Planowanie przeprowadzki

Planowanie przeprowadzki dobrze jest zacząć na długi czas przed jej realizacją. Zastanówmy się, czy chcemy przeprowadzać się na własną rękę, czy z wyspecjalizowaną firmą przeprowadzkową. To drugie rozwiązanie może w zasadzie całkowicie rozwiązać nasz problem, jeśli zdecydujemy się na kompleksową obsługę. Specjaliści sami ocenią, ile potrzeba kartonów, ile osób do zniesienia wszystkiego do samochodu, jak duży samochód podstawić, mogą też sami zająć się pakowaniem. Jeśli z kolei chcemy przeprowadzać się na własną rękę, wszystko musimy zorganizować sami.

Pakowanie rzeczy

Pakowanie rzeczy (a jeśli to możliwe, również ich częściowe wywożenie) powinniśmy zacząć od tych najrzadziej używanych. Jeśli planujemy przeprowadzkę w lecie, możemy śmiało założyć, że zimowe ubrania i sprzęt sportowy mogą przez najbliższe miesiące poleżeć w kartonach. Bliżej terminu przeprowadzki możemy zacząć pakować rzeczy częściej używane, a dopiero tuż przed przeprowadzką to, co jest nam potrzebne na co dzień. Kartony warto dobrze opisywać, by wiedzieć, od czego rozpocząć rozpakowywanie w nowym domu. Dobrze też jest wyraźnie oznakować kartony z rzeczami delikatnymi, by nie zostały przygniecione niczym cięższym.

Rozkręcanie mebli

Duże meble przed przewozem należy rozkręcić. Warto zabezpieczyć je folią stretch lub kartonami, by nie uszkodziły się podczas transportu. Części od danego mebla należy tak samo oznaczyć, lub stworzyć z nich jedną, większą paczkę, by w nowym domu łatwiej było je skompletować.

Znoszenie rzeczy do auta dostawczego

Przy ładowaniu samochodu prawdopodobnie będzie musiał nam ktoś pomóc. Sytuacja jest dość prosta, gdy w bloku jest winda, a samochodem da się podjechać pod samą klatkę lub na podziemny parking. Na starych osiedlach kartony z rzeczami i meble zazwyczaj trzeba znosić po schodach z wysokiego piętra, a samochód udaje się zaparkować stosunkowo daleko. Dlatego warto zawczasu upewnić się, że odpowiednio silna i sprawna osoba będzie mogła nam w tym dniu pomóc.

Transport i wniesienie rzeczy

O ile sam transport rzeczy rzadko kiedy wymaga wyjątkowych umiejętności, o tyle wniesienie rzeczy do nowego mieszkania może być kłopotliwe tak samo, jak wyniesienie ich ze starego domu. Tu również warto upewnić się, że otrzymamy pomoc.

Rozpakowywanie kartonów i montaż mebli

To zdecydowanie najprzyjemniejsza część przeprowadzki. Podczas niej z pewnością docenimy dobre opisanie kartonów – musimy rozpakowywać je w odwrotnej kolejności, niż pakowaliśmy. Zaczynamy od rzeczy niezbędnych, przechodząc przez te rzadziej używane, a na koniec zostawiamy sobie te, które nie będą nam potrzebne w najbliższym czasie. Jeśli zabraliśmy ze sobą meble ze starego mieszkania, najpierw musimy je z powrotem poskręcać i ustawić na swoich miejscach, by mieć dokąd przekładać rzeczy z kartonów.